XXIII Ogólnopolski Dzień Dekarza

Testowanie nowości rynkowych, sprawdzanie umiejętności dekarskich, sportowa rywalizacja, nawiązywanie nowych znajomości – tak najkrócej można podsumować tegoroczne spotkanie dekarzy podczas największego i wyjątkowego w Polsce wydarzenia, jakim jest Dzień Dekarza. Miejscem, które nas gościło 15 lipca tego roku był Biłgoraj.

Dzień Dekarza jest największym w Polsce świętem rzemieślników wykonujących ten zawód. To jedyne tak niezwykłe wydarzenie w roku, kiedy w swobodnej, rodzinnej atmosferze najlepsi rzemieślnicy z całego kraju spotykają się z przedstawicielami firm producenckich, aby wymienić poglądy, doświadczenia, poznać nowe produkty, a także zintegrować się ze środowiskiem branżowym. To spotkania w niepowtarzalnej atmosferze, co roku w innym miejscu i z innymi atrakcjami. Z tego powodu zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w kalendarzu spotkań nie tylko dekarzy, ale także producentów. W tym roku wydarzenie to miało szczególne znaczenie, ponieważ magazyn „Nasz Dekarz” obchodzi jubileusz 20-lecia.

Drogi dekarzy z całej Polski wraz z rodzinami i przyjaciółmi prowadziły na malownicze Roztocze – do otoczonego lasami, położonego w rozwidleniu rzek Czarna i Biała Łada Puszczy Solskiej Biłgoraja. Gospodarzami imprezy byli dekarze z Oddziału Biłgorajskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, którzy niezwykle ciepło przyjęli wszystkich gości.

Część piknikową w sprawdzonej już formule rodzinnego wypoczynku na świeżym powietrzu zorganizowano w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Biłgoraju. Tradycyjnie obchody rozpoczęła polowa msza święta koncelebrowana przez ks. Grzegorza Jaszczyka, kapelana Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, oraz ks. Andrzeja Niedużaka, kapelana Oddziału Biłgorajskiego. Po mszy na gości – również mieszkańców Biłgoraja i okolic oraz dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka w Zwierzyńcu – czekało wiele atrakcji. Jak co roku, nie zabrakło elementów sportowej rywalizacji, konkursów wiedzy i umiejętności dekarskich, ale również tak potrzebnego wszystkim w szczycie sezonu odpoczynku.

Dekarze rywalizowali ze sobą w turnieju siatkarskim, który kolejny rok z rzędu nawiązywał do toczących się w tym czasie rozgrywek Reprezentacji Polski – finałów Ligi Narodów w siatkówce mężczyzn. Wśród konkurencji zręcznościowych dekarze mogli między innymi sprawdzić swoją siłę, koordynację i szybkość, między innymi w obróbce komina i w biegu po krokwiach. Na gości czekały także quizy i zadania kreatywne, jak na przykład konkurs na hasło reklamowe. Dla najmłodszych uczestników były przygotowane gry zręcznościowe, wyścigi aut zdalnie sterowanych, warsztaty piłkarskiego freestyle’u, zmywalne tatuaże i malowanie domków z tektury. W ten upalny dzień – temperatura przekraczała 35ºC, o czym stale przypominały alerty pogodowe w smartfonach – można było ochronić głowę czapeczkami z logo „Nasz Dekarz”, odpocząć na leżakach w strefie relaksu, ochłodzić się orzeźwiającym napojem i lodami oraz posilić smacznym poczęstunkiem.

Wieczorem rozpoczęła się część oficjalna Gali Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Uroczystość tradycyjnie otworzył Bogdan Kalinowski, prezes ZG PSD, wraz
z Dariuszem Myszczyszynem, prezesem Oddziału Biłgorajskiego. Gości przywitał także ks. Andrzej Niedużak. W podniosłej atmosferze uhonorowano wyjątkowych ludzi, którzy dzięki swojemu wyjątkowemu zaangażowaniu i poświęceniu przyczyniają się do rozwoju i sukcesu Stowarzyszenia. Z rąk Stefana Wilusia i Ryszarda Piwowskiego, wiceprezesów ZG PSD, oraz Bogdana Kalinowskiego odznaczenie „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy” otrzymali: Jerzy Koziara (Oddział Biłgorajski), Mariusz Słupski (Oddział Biłgorajski), Damian Klawikowski (Oddział Kujawsko-Pomorski), Mieczysław Homoncik (Oddział w Nowym Sączu). Tak jak i w poprzednich latach podczas gali podkreślono także inspirujące relacje między pokoleniami. Za wykształcenie sukcesorów dekarskiego fachu, zostały wręczone wyróżnienia „Sztafety Pokoleń”. Zbigniew Kowalski i Ryszard Gołębiowski, wiceprezesi ZG PSD, przekazali Andrzejowi Siepie (Oddział Wielkopolski),Tomaszowi Siepie (Oddział Wielkopolski), Jerzemu Andrulewiczowi (Oddział w Białymstoku), Mirosławowi Domżałowi (Oddział w Nowym Sączu), Tomaszowi Domżałowi (Oddział w Nowym Sączu) i Wiesławowi Niemcowi (Oddział Biłgorajski). Ze sceny popłynęło także wiele ciepłych słów dla dekarzy, gospodarzy i organizatorów, od przedstawicieli producentów materiałów dachowych. Wśród nich znaleźli się: Rafał Kuczyński – dyrektor handlowy firmy Blachy Pruszyński, Janusz Komurkiewicz – członek Zarządu firmy Fakro, Adam Hnat – członek Zarządu firmy Roto, Mirosław Stanisławczyk – dyrektor ds. rynkowego rozwoju produktu z firmy Blachotrapez.

Gdzie nas znaleźć?

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy posiada 15 oddziałów terenowych oraz biuro Zarządu, zlokalizowane w Warszawie.