Ubezpieczenia OC dla Dekarzy
Ubezpieczenie OC zalicza się do ubezpieczeń majątkowych, jednak wykazuje ono swoje specyficzne odmienności w stosunku do ubezpieczeń mienia (rzeczy).
Zobowiązania wynikające ze szkód wyrządzonych innym osobom lub podmiotom są trudne do oszacowania, jednak specyfika działalności dekarskiej wskazuje, iż prawdopodobieństwo wyrządzenia takich szkód kontrahentom lub innym osobom (podmiotom) niezwiązanym żadną umową jest dość duże pomimo dołożenia przez “Dekarza” należytej staranności w trakcie realizacji prac dekarskich. Powyższe prowadzi do jednego podstawowego wniosku, pomimo iż zawarcie umowy ubezpieczenia OC nie jest nakazane prawem, to każdy przedsiębiorca prowadzący działalność dekarską powinien korzystać z ochrony ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczenia OC.
Warto pamiętać
iż ubezpieczeniem objęta jest OC w związku z prowadzeniem nw. działalności:
- Wykonywanie więźby dachowej drewnianej lub stalowej.
- Wykonywanie podkładów i poszycia dachów oraz izolacji basenów i tarasów.
- Krycie dachów, montaż rynien i rur spustowych.
- Montaż obróbek blacharskich.
- Montaż okien i wyłazów dachowych.
- Rekonstrukcja i naprawa pokryć dachowych i elementów wykończeniowych dachu.
- Rozbiórka pokryć dachowych oraz dachów.
- Wykonywanie termoizolacji dachów, stropodachów i poddaszy.
- Konserwacja wszelkiego rodzaju pokryć dachowych i obróbek.
- Montaż i demontaż odgromów.
- Odśnieżanie dachów, usuwanie sopli i odmrażanie systemów odwodnienia dachu.
- Roboty towarzyszące:
a) murarsko-tynkarskie,
b)ślusarsko-kowalskie. - Ustawianie rusztowań, pomostów do transportu materiałów oraz barier zabezpieczających BHP.
- Rozbiórka dachów.
- Organizacja imprez szkoleniowo-integracyjnych (np. pikników, zjazdów, targów, wystaw).
- Wykonawstwo prac ogólnobudowlanych (robót budowlanych), związanych z działalnością dekarską.
- Udział w imprezach wystawienniczych, targowych, branżowych festynach, konkursach i zawodach branżowych, itp.
Zapraszamy do zapoznania się ze specjalną ofertą Ubezpieczenia OC na rok 2025 dla Członków Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy
Informujemy, iż działa już kalkulator składek i opcja przyjmowania od Dekarzy wniosków
– zgłoszeń do ubezpieczenia OC na rok 2025.
https://sagabrokers.pl/ubezpieczenie-dekarzy/
Zachęcamy do skorzystania z tej formy – jest niezawodna i działa przez
SIEDEM DNI W TYGODNIU i przez 24 GODZINY NA DOBĘ.
Zgłoszenie do ubezpieczenia przez email – plik PDF edytowalny
Skorzystanie z niego wymagać będzie od Dekarza wypełnienia jego w komputerze i przesłanie do SAGA Brokers na adres e-mailowy: dekarze@sagabrokers.pl tego Zgłoszenia w dwóch wersjach:
1. Edytowalnej – po zapisanie zmian wprowadzonych przy wypełnianiu wzoru
2. Skanu z wydrukowanego i podpisanego Zgłoszenia w ww. wersji edytowanej
Dekarz będzie musiał poczekać na e-mail z informacją potwierdzającą przyjęcie jego Zgłoszenia, z wyliczoną kwotą składki i numerem konta bankowego Z.G. PSD, i na ich podstawie dokonać opłaty składki.
Zgłoszenie do ubezpieczenia online
Informację otrzymają Państwo na swój prywatny/ podany w formularzu e-mail.
Zwracamy uwagę na konieczność złożenia większej niż w roku 2018 liczby podpisów przez Dekarza – to wymogi ustawowe.
UWAGA – WAŻNE!!!
Zanim Państwo zaczniecie wybierać oczekiwany przez siebie zakres ubezpieczenia – uprzejmie prosimy o zapoznanie się z naszymi poniższymi uwagami i sugestiami w szczególny sposób co do wyboru bezpiecznego wariantu wysokości Sumy Gwarancyjnej (S.G.) dla Państwa Firmy Dekarskiej.
Przypominamy o trzech zasadach, które warto aby Dekarz brał pod uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC) firmy dekarskiej na rok 2025:
- Przerwa w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej:
Wrogiem dobrego zabezpieczenia interesu majątkowego firmy dekarskiej w ramach ubezpieczenia OC jest przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wywołana np. brakiem wznowienia wcześniej zawartej umowy ubezpieczenia OC przed terminem końca dotychczasowego okresu ubezpieczenia. Ponieważ prace dekarskie (szczególnie o znacznych zakresach wykonywanych prac) wiążą się z naturalną sezonowością, to niektórzy dekarze świadomie przesuwają w czasie decyzję o zawarciu umowy ubezpieczenia OC na czas rozpoczęcia faktycznego przyjmowania zleceń na usługi de-karskie. Sytuacja opisana w wyżej w praktyce skutkuje tym iż np. szkoda zalaniowa, która ma związek z wadliwie wykonanymi pracami dekarskimi w poprzednim sezonie, a powstała w okresie, w którym firma dekarska nie posiada jeszcze zawartej bieżącej umowy ubezpieczenia OC nie zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. Wynika to z faktu, iż w umowach ubezpieczenia oprócz okresu ubezpieczenia zapisanego w dokumencie ubezpieczenia, ma także znaczenie tzw. zakres czasowej odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W większości dostępnych na polskim rynku ubezpieczeniowym warunków ubezpieczenia OC oferowanych przez ubezpieczycieli o ich odpowiedzialności decyduje to, żeby szkoda (np. ww. zalanie) powstała w okresie ubezpieczenia.
- Decyzja dekarza o wyborze niskiej wysokości Sumy Gwarancyjnej ze względu na spodziewane za-kresy swoich prac dekarskich i ich wartości:
Wrogiem dobrego zabezpieczenia interesu majątkowego firmy dekarskiej w ramach ubezpieczenia OC jest także zawarcie umowy ubezpieczenia OC z zbyt niską wysokością Sumy Gwarancyjnej (S.G.), która zawsze stanowi górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w finansowym pokrywaniu roszczeń poszkodowanych. Często zdarza się, iż właściciele firm dekarskich, kierując się często błędnie rachunkiem ekonomicznym, starają się dostosować wysokości ww. S.G. do wartości przeciętnie realizowanych prac dekarskich i na tej podstawie podejmują decyzję o wyborze wysokości S.G. Niestety może to okazać się bardzo dotkliwym błędem, szczególnie gdy w trakcie wykonywania swoich prac firma dekarska doprowadzi do poważnej szkody wielokrotnie przewyższającej swą wartością (wartością roszczeń odszkodowawczych) przychód firmy dekarskiej na jaki może ona liczyć w związku z wykonaniem zlecenia na prace dekarskie. Szczególnie powinni zwracać to uwagę dekarze (firmy dekarskie), którzy realizują swoją działalności na obiektach czynnych, w których jest prowadzona działalności gospodarcza przez zleceniodawcę lub inne podmioty gospodarcze (np. najemców). W takich okolicznościach wyrządzenie poważnej szkody rzeczowej, ale także następczych szkód finansowych związanych z uniemożliwieniem prowadzenia działalności gospodarczej poszkodowanym lub jej po-ważnym ograniczeniem jest realnym zagrożeniem dla firmy dekarskiej. Negatywne skutki z tym związane dla odpowiedzialnej za taką szkodę firmy dekarskiej mogą być pokryte tylko z umowy ubezpieczenia OC z odpowiednio wysoką (bezpieczną) Sumą Gwarancyjną.
- Wpływu sytuacji gospodarczej w tym inflacji oraz rosnących kosztów robót budowlanych, leczenia powypadkowego osób
Wrogiem dobrego zabezpieczenia interesu majątkowego firmy dekarskiej w ramach ubezpieczenia OC jest także zawierania od wielu lat umowy ubezpieczenia OC z niezmienną wysokością Sumy Gwarancyjnej (S.G.) – szczególnie w ramach wariantów I, II lub III. Taki stan faktyczny może prowadzić do swoistego uśpienia czujności Dekarza, do tego przemożna chęć ograniczenia kosztów zawarcia umowy ubezpieczenia OC sprawia, że umyka z pola widzenia zainteresowanych wpływ czynników inflacyjnych na utrzymanie wysokości S.G. na poziomie realnie adekwatnym do zmian inflacyjnych i związanych z nimi wzrostami wszelkich czynników kosztowych wpływających na ostateczne wartość roszczeń odszkodowawczych. Prosty przykład Dekarz przystępując w roku 2016 do ubezpieczenia OC wybrał I. wariant z S.G. na jeden wypadek równą 500 000,0 zł. W kolejnych latach polisowych nie podejmował decyzji o podwyższeniu ww. S.G. i utrzymywał ją na nie-zmienionym ww. stałym poziomie.
Warto przypomnieć , że w tym okresie od 2016 do 2024 istotnym wzrostom uległy główne czynniki wpływające na wartość wspomnianych roszczeń i wypłacanych odszkodowań w ramach ubezpieczenia OC. Na koszty pracy firmy dekarskiej oprócz wzrostów cen materiałów budowalnych oraz kosztów transportu bardzo istotny wpływ ma niewątpliwie koszt pracy – zatrudnionych przez firmę dekarską pracowników – dekarzy. Muszą to być fachowcy z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, najlepiej dobrze przeszkoleni w ramach różnych form doskonalenia zawodowego. Poziom fachowego przygotowania pracownika do pracy w firmie dekarskiej ma swoje odzwierciedlenie w jego zarobkach, a te muszą uwzględniać m.in. nakazaną prawem tzw. płacę minimalną. Przypominamy, że płaca minimalna z roku 2024 wzrosła w stosunku do roku 2016 aż o ponad 132%. Ponadto należy brać pod uwagę odnotowywany szczególnie w ostatnich trzech latach istotne (już wieloprocentowe) wzrosty cen materiałów budowlanych i kosztów transportu, kosztów pracy sprzętu budowlanego.
Wnioski dla Dekarza przy odnawianiu umowy ubezpieczenia na rok polisowy 2025 wydają się być dość oczywiste i sprowadzają się do stwierdzenia, iż jeśli wysokość Sumy Gwarancyjnej z roku 2016 nie była podwyższana w kolejnych latach polisowych i nie zostanie podwyższona w roku polisowym 2025 – to z pewnością umowa ubezpieczenia OC w roku 2025 nie zdoła zapewnić pokrycia takiego samego ZAKRESU SZKODY jak w roku 2016. O takim stanie rzeczy przesądzają m.in. wzrosty płacy minimalnej oraz innych czynników wpływających na koszty wykonywania prac dekarskich przy naprawie szkód finansowanych przez ubezpieczycieli w ramach ubezpieczenia OC dekarza.
UWAGA – jedynym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo polisowe firmy dekarskiej w ubezpieczeniu OC na 2025 jest wybór wysokości S.G na wyższym poziomie niż ta z roku 2024 i tak Dekarz który w roku 2024 ubezpieczył się w:
- I. wariancie wysokości S.G. powinien podwyższyć S.G do co najmniej II wariantu wysokości S.G., a nawet do III. wariantu.
- II. wariancie wysokości S.G. powinien podwyższyć S.G do co najmniej III wariantu wysokości S.G., a nawet do IV. wariantu.
- III. wariancie wysokości S.G. powinien podwyższyć S.G do IV. wariantu.