BUDMA 2022 – Powrót największych targów w Europie Środkowo – Wschodniej

Do kalendarza wydarzeń branżowych wróciły w tym roku targi BUDMA – największe targi budowlane w Europie Środkowo-Wschodniej. Z powodu pandemii, edycja 2021 nie mogła się odbyć, dlatego tym bardziej branża wyczekiwała tego wydarzenia w 2022 r.

Targi BUDMA co rok (z przerwą w 2021) gromadzą rzesze przedstawicieli handlu materiałami budowlanymi, architektów, deweloperów i inwestorów. Przez cztery dni w 4 największych pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawcy prezentowali nowości, innowacje narzędziowe, premiery rynkowe oraz produkty, które wyznaczą trendy w 2022 roku.

                Jedną z najważniejszych części tegorocznego wydarzenia była Strefa Dachów Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, zajmująca imponującą przestrzeń blisko 500 m2 sektora B w pawilonie 6. Oprócz tradycyjnego stoiska PSD – miejsca spotkań i rozmów z dekarzami i partnerami wspierającymi Stowarzyszenie – znalazły się: strefa zawodów, gdzie zorganizowane były pierwsze Międzyszkolne Zawody Branżowe; strefa konferencyjna, w której na scenie Partnerzy opowiadali o nowościach produktowych; strefa pokazów, gdzie przedstawiciele techniczni producentów demonstrowali montaż swoich rozwiązań.

                Po raz pierwszy, zorganizowane zostały zawody dla uczniów dekarstwa ze szkół branżowych uczestniczących w projekcie „Zawód Przyszłości Dekarz”. Międzyszkolne Zawody Branżowe „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” zgromadziły 10 młodych, utalentowanych adeptów rzemiosła dekarskiego w wieku 15-18 lat, którzy zmierzyli się ze specjalnie przygotowanym dla nich zadaniem, obejmującym zakres wiedzy i umiejętności dla klas II i III szkoły branżowej I stopnia. 

                Odwiedzający targi BUDMA nie mogli przegapić także strefy konferencyjnej, w której na scenie Partnerzy Stowarzyszenia prezentowali swoje najnowsze produkty, opowiadali o ich zaletach, prostocie montażu i korzyściach dla inwestora, płynących z ich zastosowania. Firma Budmat promowała złotych medalistów BUDMY 2022 – blachodachówkę modułową COMO i panele dachowe IRON Click, grupa Blachotrapez proponowała System Rynny Ukrytej SRU marki Kropp oraz pokrycie dachowe z posypką skalną Thunder, a firma FAKRO zaprezentowała metamorfozę poddasza i wymianę starych okien dachowych na nowości polskiego producenta. Ponadto, na scenę wyszedł do widzów ambasador firmy Blachy Pruszyński, który opowiedział o swojej współpracy z producentem materiałów budowlanych, a następnie rozdał koszulki z autografem.

                Jednym z kluczowych projektów Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy jest program „Nowoczesna Firma Dekarska”. Stowarzyszenie, wspierane przez firmę Mitura Academy, przygotowuje lekcje związane z rozwojem i poprawą efektywności prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowywaniem jej elementów do aktualnych trendów i oczekiwań inwestorów, a także sposobach pogodzenia wymagań rynku z komfortem pracy właściciela firmy i jej pracowników. Podczas targów BUDMA odbył się dedykowany panel, na którym profesjonalni trenerzy w swoim wystąpieniu odpowiedzieli na pytanie – Jakimi działaniami kształtować wizerunek własnej firmy dekarskiej?

                Oprócz teorii omawianej na scenie, w strefie pokazowej producenci materiałów budowlanych pokazywali praktyczne zastosowanie swoich produktów, ich montaż oraz detale techniczne. Widzowie mogli zadawać pytania prowadzącym, uzupełniać wiedzę o produktach, a także zdobywać nagrody w szybkich konkursach z pytaniami.

               Tradycyjnie, w targowy czwartek, o godz. 12:00 rozpoczął się przemarsz dekarski, który poprowadziła Grodziska Orkiestra Dęta. Przy dźwiękach muzyki, Zarząd Główny PSD i dekarze odwiedzili stoiska wszystkich Partnerów Stowarzyszenia, przemaszerowali przez Pawilon 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich, aby zakończyć swą trasę pod sceną. Chwilę później na scenę wyszedł Prezes PSD, Pan Bogdan Kalinowski oraz Filip Bittner, Wiceprezes MTP i rozpoczęli część oficjalną XX Kongresu Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. W dalszej części, o zastosowaniu „Wytycznych dekarskich” oraz powstawaniu kolejnych ich zeszytów opowiedział Wiceprezes Zarządu Głównego PSD, Pan Stefan Wiluś. Rozwój kompetencji dekarzy, tych aktywnych zawodowo i przyszłych rzemieślników, w swoim wystąpieniu omówił Artur Bednarski, kierownik projektu „Zawód Przyszłości Dekarz”. Wspomniał m.in. o zawodzie Technik dekarstwa, szkoleniach dla młodzieży czy odbywających się na tegorocznych targach Międzyszkolnych Zawodach Branżowych. Na koniec, Członek Zarządu firmy Fakro oraz Prezes Związku Polskie Okna i Drzwi – Pan Janusz Komurkiewicz, opowiedział o kształceniu przyszłych monterów stolarki budowlanej oraz odniósł się do problemów branży budowlanej z surowcem drzewnym. Tuż po Kongresie, rozpoczęła się ceremonia wyłonienia zwycięzców zawodów dla uczniów dekarstwa.

                Tegoroczną Strefę Dachów Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy wspierali Partnerzy Strategiczni – Revolt Energy, Budmat, Blachotrapez, Partnerzy Techniczni – Fakro, Blachy Pruszyński, Milwaukee®, VELUX, B.Pro, oraz Partner Wydarzenia – Dakea.

                Polskie Stowarzyszenie Dekarzy serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym we współtworzenie Strefy Dachów, Partnerom i organizatorom, a odwiedzającym za obecność i aktywność podczas targów BUDMA 2022. Do zobaczenia, oby, za rok! 

Gdzie nas znaleźć?

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy posiada 15 oddziałów terenowych oraz biuro Zarządu, zlokalizowane w Warszawie.