Szkolenia w Oddziale Pomorskim

Zima i wczesna wiosna to czas niesprzyjających warunków atmosferycznych,  a więc dekarze mogą poświęcić go na szkolenia i z chęcią poszerzają wtedy swoją wiedzę i umiejętności, aby rozwijać swoją firmę. Zwłaszcza chcąc podążać za zmieniającym się rynkiem i innowacjami produktowymi udział w szkoleniach jest niezbędny.  Ale czasem warto też przypomnieć sobie materiał mniej znany w regionie, a popularny w innym obszarze. W naszym oddziale w tym czasie wraz z firmami producenckimi przeszkoliliśmy prawie 200 dekarzy.
Dziękujemy firmom za porządną dawkę wiedzy.

Szkolenie MyRoof

MYROOF OD MDM
Z firmą MDM przeprowadziliśmy cykl szkoleń z zintegrowanego dachu solarnego MYROOF.
MyRoof to pierwszy polski dach solarny. Jak mówi sam producent, projekt oparto o nowatorskie rozwiązanie systemu wsporczego, sposobu montażu i izolacji od MDM NT, lidera rozwiązań dachowych, oraz panele fotowoltaiczne i osprzęt elektryczny od wiodących dostawców światowych. Podczas szkolenia interesującą częścią była zarówno teoria, gdzie był czas na zapoznanie się z całym systemem, jak i praktyczna, gdzie dekarze osobiście mogli spróbować swoich sił w montażu pokrycia MyRoof, począwszy od specjalnie zaprojektowanej membrany, aż po obróbki blacharskie.  Jednym z trenerów podczas szkoleń był Maciej Roszman – obecny prezes oddziału Pomorskiego. Odpowiedzialny był za  treści związane z zagadnieniami dekarskimi, m.in. wentylacją połaci, obróbkami blacharskimi, jak i montażu części pasywnej wykonanej z dowolnego rodzaju pokrycia dachowego. Każdy dekarz, który ukończył szkolenie otrzymał odpowiednią wiedzę do montażu sytemu MyRoof, co poświadcza certyfikat.

Szkolenie z wolego oka z Gerard

WOLE OKO Z GERARD

Ciekawym szkoleniem praktycznym okazało się  szkolenie z blachy z posypką firmy GERARD. Materiał mniej znany na pomorzu zyskał swoich zwolenników, którzy z zainteresowaniem wzięli udział w montażu materiału na makiecie. Atrakcyjnym elementem szkolenia było ułożenie pokrycia na wolim oku, co najważniejsze nie było wcale trudne do wykonania. Przeszkoleni dekarze otrzymali od firmy Gerard certyfikaty poświadczające umiejętności montażu blachy z posypką. Można znaleźć  ich na stronie internetowej w wyszukiwarce polecanych dekarzy przez firmę Gerard.

Solroof od BP2

SOLROOF od BP2

Rosnące zainteresowanie energią odnawialną powoduje, że  firmy prześcigają się w swoich pomysłach na zaspokojenie potrzeb rynkowych. Dlatego też i BP2 wprowadziła na rynek dach fotowoltaiczny w system SOLROOF. Jest to zupełnie inne niż do tej pory fotowoltaiczne pokrycie dachowe. Panel VOLT FIT jest w pełni zintegrowany z panelami FIT, co tworzy na dachu jednolitą powierzchnię. Estetyczne dopasowanie zapewniają dedykowane obróbki blacharskie dla systemu SOLROOF. Szkolenie dla dekarzy w Gdańsku przeprowadził Waldemar Piela –wieloletni członek Polskiego Stowarzyszeni Dekarzy, ale tego Pana przedstawiać nie trzeba. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dekarzy jak i przedstawicieli hurtowni dachowych.

ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI DEKARZ W PSB W GDAŃSKU

Niezmiernie cieszymy się że po wielu latach zmagań powstała klasa o profilu technik dekarstwa w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku, z którą mamy porozumienie w ramach projektu Zawód Przyszłości Dekarz. Dzięki wsparciu ZPD i współpracy firm producenckich możemy realizować założone cele. Przede wszystkim chcemy, aby uczniowie poznawali dostępne na rynku rodzaje pokryć dachowych i poprawne sposoby montażu w ramach wspierania zajęć praktycznych.  Ale rok szkoły powoli dobiega końca, więc czas na podsumowanie.   

WYJAZD NA TARGI BUDMA 2023
Wszystko w jednym miejscu, czyli targi Budma. W tym roku w ramach projektu sfinansowaliśmy uczniom dekarstwa wyjazd na targi, aby mogli zapoznać się z producentami pokryć dachowych. Uczniowie odwiedzili też stoisko Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, gdzie odbywały się zawody Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa. Jako pierwszoklasiści nie posiadali jeszcze odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby wziąć udział w zawodach, ale już teraz mogli przyjrzeć się zaciętej rywalizacji.

AKADEMIA RZEMIOSŁA – DEKARZ

Młodzi adepci sztuki dekarskiej mieli okazję odwiedzić fabrykę firmy Blachy Pruszyński w Sokołowie. Na samym początku czekał na nich wyjątkowy gość – Mariusz Pudzianowski – ambasador marki, a właściciel firmy Krzysztof Pruszyński osobiście przywitał młodzież w swoich progach. Uczniowie wzięli udział w Akademii Rzemiosła – Dekarz, gdzie z zaciekawieniem i zaangażowaniem przeszli przez punkty szkolenia poznając m.in. klasy szczelności dachów, systemy rynnowe, czy sposób montażu pokrycia dachowego na rąbek. Na koniec mogli poznać proces powstania produktów firmy podczas zwiedzania hal produkcyjnych.

SZKOLENIE Z FIRMĄ GERARD

Dzięki firmie Gerard uczniowie mieli okazję poznać nowy rodzaj pokrycia dachowego oraz sposoby montażu blachy z posypką. Ciekawym element był montaż blachy na makiecie z wolim okiem. W szkoleniu uczniowie wzięli udział razem z dekarzami, więc mogli podpatrzeć też sposób pracy od osób działających w zawodzie. Takie spotkanie pozwala również na rozmowę z dekarzami na temat pracy na dachu, jakie umiejętności są potrzebne w tym zawodzie oraz co najbardziej młodzież pewnie interesuje jakie są zarobki w tym zawodzie.

DNI OTWARTE W SZKOLE PSB

W ramach projektu ZPD  wspieramy Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku również w akcji promowania zawodu dekarz i kierunku technik dekarstwa podczas dni otwartych. Tu składamy ogromne podziękowanie firmom zaangażowanym w organizację i dostarczenie materiałów do pokazów, nagród dla aktywnych uczestników oraz każdemu z osobna za poświęcony czas. Dzięki takim akcjom poszerzamy świadomość wśród młodych ludzi szukających swojego kierunku w życiu jak ważny jest zawód dekarz oraz na czym właściwie polega ten zawód. Miejmy nadzieję, że pomoże to młodym ludziom w wyborze swojej ścieżki kariery.

BALEX METAL NA WARSZTATACH

Wspieranie zajęć praktycznych w klasie dekarskiej jest dla nas kluczowym celem działania, aby ze szkoły wyszli z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Dzięki współpracy firmy Balex Metal zaplanowany mamy cykl szkoleń, na których uczniowie poznają asortyment firmy oraz sposoby jego montażu poprzez aktywne uczestnictwo. Na pierwszym spotkaniu Trener produktu Stanisław Pilarski w ciekawy sposób szkolił dzieciaki z termoizolacji płytami Thermano oraz montażu blachodachówki Panorama. Kolejne spotkania odbędą się już w nowym roku szkolnym. 

Gdzie nas znaleźć?

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy posiada 15 oddziałów terenowych oraz biuro Zarządu, zlokalizowane w Warszawie.