Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

Systemy rynnowe

Ogólne informacje o systemach rynnowych

Bardzo istotnym elementem każdego dachu jest kompleksowy system jego odwodnienia. Rynny, przede wszystkim chronią elewacje budynków przed zawilgoceniem, zabrudzeniem, chronią również użytkowników przed skumulowanym zmoczeniem na krawędziach dachu oraz zapobiegają rozmywaniu otoczenia domu i zachlapywaniu jego cokołu przez silne strugi wody spadające z dachu. System rynnowy należy odpowiednio dobrać do wielkości i kształtu dachu oraz kąta pochylenia połaci. Rynny mają zastosowanie nie tylko na dachach, ale służą odwodnieniu tarasów, balkonów oraz lukarn. Producenci rozwiązań dostępnych na rynku proponują systemy, które pozwalają na:

  • efektywne odprowadzenie wody deszczowej z dachu;
  • estetyczny wygląd, ściśle komponujący się z pozostałymi elementami elewacji;
  • łatwość montażu i elastyczność zastosowań;
  • długoletnie użytkowanie.

 

Z uwagi na częsty brak kompatybilności miedzy elementami różnych producentów zalecamy stosowanie jedynie pełnych rozwiązań systemowych wybranego producenta. Każdy system rynnowy składa się z tych samych składowych tj.: rynny, rury spustowej, kolanka, narożników rynnowych zewnętrznych oraz wewnętrznych, haku rynnowego, obejmy rury spustowej, denka zaślepiającego oraz wylewki. Systemy rynnowe trzeba tak zamontować, aby w całości odbierały wodę deszczową spływającą z dachu, a zimą wytrzymywały napór lodu i śniegu.

 

Materiał systemów rynnowych

Podstawowym kryterium podziału systemów rynnowych jest materiał z jakiego on powstał. Systemy rynnowe produkowane są z:

  • stali ocynkowanej – obecnie już zdecydowanie w zaniku ze względu na łatwość korozji i trudność montażu;
  • nowej generacji blachy stalowej powlekanej bądź lakierowanej lub z tytan-cynku, które są odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne przy jednoczesnej dostępności kolorystycznej.
  • aluminium – wytłaczane z blachy aluminiowej zabezpieczonej przed korozją i wykończonej przez lakierowanie, pomalowanie, pokrycie poliestrem albo akrylem.
  • PVC – wytwarzane z odpornego na uderzenia oraz warunki atmosferyczne polichlorku winylu, pokrytego tlenkiem tytanu lub akrylem. Są barwione w całej masie co ogranicza dostępność kolorystyczną.
  • miedzi – czysta miedź lub miedź powleczona cynkiem lub akrylem. Są bardzo trwałe, ale też drogie. Miedziane rynny nie można montować na dachach krytych blachą aluminiową ani stalową, gdyż na styku tych materiałów może wystąpić zjawisko elektro-korozji.