Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

Prezentacja GEDA

Z jakich elementów składają się windy dekarskie?  Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Jaki silnik należy dobrać do specyfiki wykonywanych prac? Wszystkie te informacje i wieli innych również przydatnych wskazówek eksploatacyjnych, prezentujemy w artykule. W dzisiejszych czasach coraz trudniej sobie wyobrazić sprawnie działającą firmę dekarską bez wciągarki pochyłej, w zasadzie obok zaginarki do blach staje się ona podstawowym symbolem branży. Stosowanie tego typu rozwiązania transportu pionowego ma w zasadzie same zalety.

image004

 

Wciągarki pochyłe z serii GEDA-LIFT 200/250 składają się z następujących elementów:

elektrycznej wciągarki linowej o mocy od 1,0 do 1,3 kW na 230V/50H wyposażonej w:
linę 43 m (model standardowy, pozwala na pracę z łączną długością szyn 21,5 m),
linę 63 m (pozwala na pracę z łączną długością szyn 31,5 m),
linę 83 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 41,5 m)
linę 123 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 61,5 m) ;

– aluminiowych segmentów drabinowych w dwóch wersjach: zwykłych o udźwigu 200 kg oraz wzmocnionych o udźwigu 250 kg, segmenty występują w 2m, 1m, 0,75m a także 0,5 m odcinkach;
– załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej, od niedawna obie wersje oferowanego przez GEDĘ załamania mają płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie;
– platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych, firma GEDA oferuje najbardziej szeroki zestaw platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od klasycznych służących do przewożenia dachówek i innych standardowych materiałów dachowych do wyspecjalizowanych, jak między innymi wersje do transportu paneli słonecznych, czy nawet  mebli.
– podpory teleskopowej przenoszącej obciążenie na grunt i znacząco przedłużającej żywotność segmentów.

W znanym ze swej uniwersalności systemie GEDA-LIFT wszystkie podstawowe elementy poza wciągarką linową są identyczne, dlatego poniżej przedstawię jedynie modele dostępnych wciągarek, pozostałe elementy można swobodnie dobierać w celu stworzenia idealnie dopasowanego dla siebie zestawu.

 

  1. GEDA-LIFT STANDARD 200 jest typową wersją ekonomiczną, silnik 1,0 kW pozwala na uzyskanie prędkości 25m/min, przy maksymalnym udźwigu wynoszącym 200 kg. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena, przy zachowaniu wszelkich zalet płynących z wyprodukowania ze znanych ze swej solidności i niezawodności niemieckich liniach produkcyjnych. Szczególnie polecam ją dla dekarzy specjalizujących się w domkach jednorodzinnych i niskich budynkach.
  2. GEDA-LIFT COMFORT 250 jest najbardziej znanym silnikiem firmy GEDA. Przy mocy 1,3 kW uzyskuje prędkość 30m/min, co sprawia, że jest jak najbardziej polecany przy wyższych zestawach stosujących wzmocnione segmenty o udźwigu do 250 kg.  O mocy tej wciągarki najbardziej świadczy jej obiegowa nazwa, czyli: „koń roboczy”, która najlepiej charakteryzuje zalety GEDA-LIFT COMFORT. Pomimo średniej prędkości wciągarka jest niezwykle wytrzymała (nawet jak na warunki panujące na naszych budowach), powszechne są egzemplarze które pomimo intensywnej pracy działają bez żadnej awarii (rzecz jasna przy prawidłowej konserwacji i regularnych przeglądach) kilkanaście lat i nadal znakomicie się sprawują. Duża moc silnika sprawia że potrafi on wybaczać „błędy” użytkowników, o ile oczywiście nie zdarzają się one nagminnie.
  3. GEDA FIXLIFT 250 to najszybsze i najbardziej zaawansowane „dziecko” firmy GEDA. Silnik 1,2 kW zapewnia nie tylko największą prędkość wciągania, aż 38 m/min, pozwala również na transport materiałów z połową tej prędkości (19m/min). Znacząco ułatwia to pracę wszędzie tam gdzie priorytetem jest zarówno zaoszczędzenie czasu, jak i bezpieczeństwo, rzadko występujące razem w parze. Niewątpliwymi zaletami tej wciągarki są zarówno: dwie szybkości wciągania, bardzo ułatwiające transport pionowy ładunków o mniejszej stabilności oraz ogromna szybkość przydatna przy dłuższych zestawach.

Akcesoria – Firma GEDA słynie z ciągłego rozwoju oraz unowocześniania platform towarowych.

Platforma Uniwersalna

Najtańszą i najprostszą jest Platforma Uniwersalna, idealna do wciągania dachówek oraz wszelkich mniej gabarytowych materiałów, z powodów ekonomicznych niewątpliwie najczęściej używana w naszym kraju.

image006
Platforma Vario

Drugą z kolei najbardziej popularną platformą jest „Vario”, twórcze rozwinięcie Uniwersalnej, w której dzięki teleskopom stworzono możliwość ustawienia poziomego. Pozwala to na transport zarówno dachówek, jak i rolek papy czy wełny i jest najtańszą wersją posiadającą tak wiele opcji.

image007

Kolejnymi platformami są: Duże Platformy Poziome;  Kosze do Materiałów Sypkich, Platformy do Transportu Płyt i Paneli Słonecznych oraz wiele innych.

image008


Zastosowanie i atuty

W dzisiejszych czasach coraz trudniej sobie wyobrazić sprawnie działającą firmę dekarską bez wciągarki pochyłej, w zasadzie obok zaginarki do blach staje się ona podstawowym symbolem branży. Stosowanie tego typu rozwiązania transportu pionowego ma w zasadzie same zalety:

a. pozwala na znacznie szybsze przeprowadzenie wszelkich prac dekarskich, a przez to zrobienie większej ilości dachów w sezonie;

b. zmniejsza liczbę niewykwalifikowanych pracowników którzy znacząco zwiększają koszty pracy firm dekarskich;

c. sprawia ze firma staje się bardziej konkurencyjna w regionie;

d. w widoczny sposób zwiększa bezpieczeństwo pracy.

 

Wciągarki linowe towarowe.

image009Wciągarki linowe są dość często używaną grupą urządzeń zapewniających tani transport pionowy na placu budowy. Znakomicie sprawdzają się wszędzie tam gdzie brakuje miejsca na ustawienie windy dekarskiej lub też nie ma potrzeby stosowania wydajniejszego sprzętu z powodu małego zakresu prac (np. przy drobniejszych remontach). Firma GEDA w swojej ofercie posiada dwa modele wciągarek linowych przeznaczonych do transportowania materiałów budowanych: GEDA STAR 200 STANDARD i GEDA STAR 250 COMFORT. Wciągarki posiadają dwie wersje długości liny, mianowicie 25 i 50 m, co pozwala na lepsze dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb:

  1. GEDA STAR 200 STANDARD jest typowym urządzeniem ekonomicznym, przeznaczonym dla tych klientów, którzy planują wydanie mniejszej sumy pieniędzy jednak chcą użytkować markowy, w pełni profesjonalny sprzęt. GEDA STAR 200 posiada udźwig 200 kg przy szybkości wciągania 22 m/min.
  2. GEDA STAR 250 COMFORT poza lepszymi parametrami (250 kg udźwigu przy szybkości wciągania 28 m/min), wyróżnia się również odłączanym kablem z panelem sterującym, co bardzo ułatwia transport i składowanie jednostki. Wersja COMFORT charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i żywotnością, w związku z czym idealnie nadaje się dla firm wypożyczających sprzęt budowlany.

Solidne mocowanie

W celu ułatwienia montażu w różnych, często trudnych warunkach firma GEDA stworzyła trzy systemy:

– mocowanie rusztowaniowe, stosowane wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z postawionym w dogodnym miejscu rusztowaniem;

– mocowanie teleskopowe stosowane przy pracy wewnątrz budynku, a także podczas używania wciągarki z wykorzystaniem otworów okiennych;

– przenośny trójnóg wraz z systemem balastowym przeznaczony do transportu pionowego materiałów na płaski dach., będący najtańszym rozwiązaniem przy tego typu pracach.

 

Niezbędne akcesoria

Nie możemy oczywiście zapomnieć o licznych zawiesiach do transportu każdego, nawet najbardziej kłopotliwego materiału. Poza kilkoma wersjami uchwytów na wiadra istnieją również łańcuchy na taczkę, klatka do transportu cegieł, pustaków lub dachówki, a także uchwyt na najróżniejsze wymiary płyt.

 

Wciągarki linowe rusztowaniowe

Wciągarek rusztowaniowych GEDA nie trzeba specjalne przedstawiać, od wielu lat zajmują dominującą pozycje wśród branży rusztowaniowej w naszym kraju. Znane ze swojej wytrzymałości i odporności na błędy ludzkie stają się niezbędne dla szybkiego i bezpiecznego montażu oraz demontażu rusztowań wszelkich marek i typów. Niemal każdy pracownik zajmujący się stawianiem rusztowań przy elewacji spotkał się z problemem dostarczenia elementów na coraz wyższe poziomy konstrukcji. Oczywistym jest fakt, że wymaga to coraz większego nakładu pracy oraz powoduje ogromne marnotrawstwo czasu i energii.

Idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy są właśnie wciągarki linowe serii GEDA-MINI 60S, GEDA-MAXI 120S oraz GEDA-MAXI 150S. Jako, że silniki montowane są na dole, a ramię z bloczkiem na górze, uzyskujemy bardzo wygodny zestaw do szybkiego zwiększania wysokości roboczej wciągarki. Znacznie łatwiej jest przenieść i zamocować ważące niecałe 12 kg  ramię na kolejną kondygnację rusztowania niż ciężki, 65 kilogramowy silnik. Ponieważ GEDA stawia przede wszystkim na praktyczność swoich urządzeń istnieją trzy typy wciągarek o długości liny 51m lub 81m:

  1. GEDA-MINI 60S jest najszybszą z dostępnych wciągarek, z racji że wciągarki rusztowaniowe są dwubiegowe posiada ona prędkość 23/69 m/min. Ponieważ jej udźwig jest raczej niewielki i wynosi 60 kg stosuje się ją do pracy przy bardzo wysokich konstrukcjach, gdzie prędkość jest znacznie ważniejsza od udźwigu.
  2. GEDA-MAXI 120S jest najbardziej popularną z wciągarek GEDA. Posiada bardzo wysoką prędkość – 20/60 m/min, przy posiadaniu znacznego udźwigu – aż 120 kg! Z tego właśnie powodu jest tak często używana na polskich budowach.
  3. GEDA-MAXI 150S w prawdzie nie należy do najszybszych wciągarek linowych – jej prędkość wynosi 15/45 m/min, jednak jej bardzo duży udźwig wynoszący 150 kg z łatwością wynagradza nam tą niedogodność.

Przydatne akcesoria

Oczywiście poza standardowymi zawiesiami do wciągania elementów rusztowań możemy tu zastosować niemal wszystkie zawiesia służące do transportu materiałów budowlanych jakie były do dyspozycji przy opisanych powyżej wciągarkach z serii GEDA STAR. Chyba każdy przyzna że znakomicie uzupełnia to i tak świetną funkcjonalność wciągarek rusztowaniowych marki GEDA.

Kubły zsypowe GEDA

Kubły zsypowe GEDA są niezastąpione wszędzie tam gdzie dokonuje się remontów i napraw dachów. Trwałe, solidne i uniwersalne stały się niezbędnym dodatkiem każdej budowy, a o ich niewątpliwej jakości najlepiej świadczy fakt, że coraz większa liczba firm wynajmujących sprzęt budowlany zdecydowała się umieścić je w swojej ofercie. W asortymencie niemieckiego producenta GEDA znajdują się dwa typy kubłów:

image011image012

  1. Kubeł zsypowy GEDA STANDARD o długości roboczej 1,10 m, długości całkowitej 1,20 m i średnicy wewnętrznej 50/40 cm. Wykonany jest z wytrzymałego, elastycznego materiału i wyposażony w galwanizowane łańcuchy. Z racji bardzo przystępnej ceny i wysokiej jakości cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju.
  2. Kubeł zsypowy GEDA COMFORT  o długości roboczej 1 m, długości całkowitej 1,10 m i średnicy wewnętrznej 50/40 cm. Wykonany jest ze specjalnego, wyjątkowo wytrzymałego materiału z wewnętrznym użebrowaniem przeciwciernym, które dodatkowo przedłuża żywotność kubłów. System podwójnych zaczepów znacznie ułatwia łączenie kubłów, a przymocowane do każdego kubła łańcuchy skracają czas montażu. Nie da się zaprzeczyć ze dla firm ceniących wysoką jakość w przystępnej cenie jest to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Kompletowanie zestawu kubłów

image013

Oczywiście do zbudowania pełnego zsypu do gruzu potrzeba jeszcze kilku elementów. W asortymencie GEDA znajdziemy najwyższej jakości mocowania rusztowaniowe, okienne, a także  bardzo zaawansowane technologicznie trójnogi, pozwalające na bezpieczna pracę na dachu płaskim oraz mocowania na dachy pochyłe. Ponadto istnieje jeszcze duża ilość akcesoriów ułatwiających pracę oraz przedłużających żywotność zsypu, np. wkładki z blachy, czy też leje pośrednie.

 

 

 

 

 

 

Dystrybutor i sklad fabryczny

Autoryzowany serwis
Zi-Co Sp. z o.o.,
ul. Kupiecka 10,
52-427 Wroclaw,
tel. +48 (0) 71 363 45 80
tel. kom. +48 509 508 346
e-mail: biuro@dekarze.pl