Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie mają przede wszystkim za zadanie uzupełnić lub uszczelnić pokrycie dachowe w miejscach w których nie jest tego w stanie zrobić element główny pokrycia. Obróbki blacharskie pełnią również rolę estetyczną, która w istotny sposób wpływa na wygląd całego budynku. Jest to ważny element pokrycia, który jeśli jest już na dachu obserwator go nie zauważa, ale z pewnością zauważy kiedy go nie ma. Obróbki mają kluczowe znaczenie dla trwałości budynku. Powinny one przede wszystkim spełniać swoją funkcję użytkową, a dopiero na drugim planie jest jej wygląd zewnętrzny. Po jakości wykonania obróbek blacharskich można poznać klasę i kunszt dekarza.

 

Podstawowe typy obróbek blacharskich to:

  • pas nadrynnowy;
  • obróbki gzymsów;
  • listwy wykończeniowe, parapety i inne.
  • pas podrynnowy;
  • wiatrownica;
  • kosz dachowy;
  • obróbki przyścienne;
  • obróbki komina;
  • obróbki ogniomurów;

 

Obrbki_blacharskie

Źródło: www.pruszyński.com.pl

Pas nadrynnowy

Obróbka ta służy odprowadzeniu wody z połaci dachowej wprost do rynny, ograniczając efekt podpływania wody pod okap. Pas nadrynnowy zabezpiecza rynnę przed uszkodzeniem wynikłym podczas zsunięcia się zalegającego na dachu śniegu. Należy stosować zasadę, że przedłużenie połaci dachu powinno przechodzić ponad zewnętrzną krawędzią rynny.

Dach_z_15.09_27_640x480

 

 

Pas podrynnowy

Stanowi on zabezpieczenie deski czołowej oraz pozostałej części okapu. Pas podrynnowy jest również jednych z bardziej widocznych elementów obróbki, co w istotnym stopniu wpływa na estetykę budynku. W związku z tym powinien on być starannie wykonany, szczególnie w połączeniu z podbitką okapu.

Wiatrownica (wiatrówka itp)

Wiatrownica mocowana jest na szczytowych krawędziach dachu. Obróbka ta przede wszystkim chroni boczną krawędź dachu przed poderwaniem przez wiatr. Najczęściej składa się ona z dwóch elementów: górnej i dolnej. Zastosowanie takiego rozwiązania pomaga w poprawnym, trwałym mocowaniu oraz zwiększa atrakcyjność estetyczną obróbki.

Kosz dachowy

Kosz dachowy jest elementem montowanym na połączeniu połaci dachowych. Strefa ta jest zawsze narażona na większe obciążenie wodą lub zalegającym śniegiem. Kosz jest elementem, którego wymiana jest dosyć kłopotliwa. Z tego względu należy stosować materiały o trwałości porównywalnej z trwałością pokrycia dachu. Kosze wykonuje się na ogół z blachy aluminiowej, miedzianej, tytanowo-cynkowej lub stalowej ocynkowanej i powlekanej. Elementy mogą być tłoczone podłużnie lub poprzecznie. Na rynku dostępne są także kosze z tworzywa sztucznego, jednak mają mniejszą trwałość. Obróbkę kosza i pokrycie dachy uszczelnia się dodatkowo samoprzylepnymi klinami z pianki poliuretanowej. Struktura materiału takiej uszczelki z jednej strony chroni połać pod pokryciem przed wdmuchiwaniem wody lub śniegu, a z drugiej pozwala na prawidłową wentylację.

Dach_z_15.09_33_640x480

 

 

Obróbki przyścienne

Obróbka przyścienna jest dosyć specyficznym elementem, gdyż montowana jest na połączeniu różnych materiałów. Przy dachach o konstrukcji drewnianej musimy pamiętać, że więźba dachowa cały czas pracuje. Wynika to ze zmiennego obciążenia dachu wiatrem, ale też ze zmian wilgotności. Biorąc pod uwagę te zależności, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się stosowanie obróbek dwuczęściowych, gdzie główna obróbka mocowana jest do połaci, a dodatkowa listwa zabezpieczająca do muru. Dodatkowo styk listwy z murem powinien być uszczelniony masą dekarską.

DSC02936_640x480