Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

Dach nie z tej ziemi

„Dach nie z tej ziemi!” – rusza 2 edycja wakacyjnego konkursu fotograficznego z dachem w roli głównej!

Ruszyła 2 edycja konkursu dla miłośników poważnej i mniej poważnej fotografii podczas wakacyjnych podróży, zorganizowana przez portal www.superdekarz.pl. Czekają nowe kategorie konkursowe i jeszcze więcej szans na wygranie wartościowych nagród. Jeśli masz oko do wychwytywania ciekawostek, detali, albo kochasz kreatywność i architekturę – zrób zdjęcie, opisz je, wyślij i wystartuj w biegu po trofea – ze smartfonem w roli głównej!

 

Dziś nie trzeba być super fotografem, aby wykonać ciekawe zdjęcie. Smartfon z wbudowanym aparatem stał się przyjacielem zwykłych i wyjątkowych sytuacji. Tyle potrzebujesz, aby wystartować w konkursie „Dach nie z tej ziemi”, który po raz drugi organizuje portal www.superdekarz.pl przy wsparciu firmy BRAAS, producenta wysokiej jakości systemów dachowych. Co może być pretekstem do zdjęcia? Każde zadaszenie, które przykuje Twoją uwagę ze względu na niezwykły urok, kunszt pracy dekarskiej, wizję architekta czy idealne (lub kontrastujące) otoczenie.

Konkurs potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia. W tym czasie uczestnik może zgłosić max. 3 fotografie, które należy przesłać na adres mailowy superdekarz0@gmail.com z wytłumaczeniem, dlaczego właśnie ten dach zasługuje na określenie „nie z tej ziemi” oraz informacją, gdzie i kiedy zostało wykonane zdjęcie. Podczas zgłoszenia należy zadecydować, w jakiej kategorii startujemy: KUNSZT, HUMOR czy WIZJA?

– Idea konkursu jest prosta – chcemy otworzyć oczy miłośnikom fotografii na budynki, które swoją wyjątkowość zawdzięczają nietuzinkowym dachom – raz niemal dorównującym dziełom sztuki, innym razem przypominającym baśnie  z dzieciństwa – choćby te o „chatce na kurzej nodze” czy „Królewnie Śnieżce”… Dachom pięknym albo dziwnym, olśniewającym albo groteskowym. Bo dach, bez względu na formę, wieńczy dzieło  – mówi Dariusz Smolis z firmy Monier Braas, patrona konkursu.

Przy ocenie zdjęć  będzie brana pod uwagę kreatywność oraz oryginalność fotografii, a także spostrzegawczość autora zdjęć. Na połowę oceny wpłynie treść komentarza  – argumentacja wyboru wybranego obiektu.

Najciekawsze propozycje będą na bieżąco publikowane na portalu www.superdekarz.pl oraz https://www.facebook.com/superdekarz?ref=hl, gdzie będzie można każde z nich skomentować i pomóc komisji konkursowej w wyborze zwycięzców. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę, bowiem dodatkowo organizatorzy za najciekawsze Zdjęcie Lipca i Zdjęcie Sierpnia będą przyznawać nagrody książkowe. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone 10.09.2016 r.

 

Jak pokazał ubiegłoroczny konkurs – dach naprawdę może zostać gwiazdą obiektywu, ale liczy się również oko fotografa i emocje, jakie towarzyszyły mu w czasie robienia zdjęcia. Wśród 165 zdjęć zgłoszonych do konkursu w ubiegłym roku znalazły się zarówno zadaszenia wspaniałych budynków użyteczności publicznej oraz zabytków, zielone dachy wkomponowane w otaczającą przyrodę, jak i efekty niezwykłej wyobraźni współczesnych architektów. Nie zabrakło jednak humorystycznego potraktowania zadania konkursowego. Stąd na jednym ze zdjęć znalazł się daszek nad taksówkami przy przejściu granicznym Meksyk – Gwatemala, na innym budka dla ptaków, w której schronienie znalazł… kot. Okazuje się, że nietypowość dachu może opierać się na tym, że… w ogóle jest. Jak pisał uczestnik konkursu, Maciej Wagner, autor zdjęcia budynku w Tbilisi, jego uwagę przykuł dach, który był jedyną niedziurawą częścią fotografowanego budynku!

konkurs_Dach_nie_z_tej_ziemi

 

Szczegóły konkursu „Dach nie z tej ziemi!” – edycja 2016, wraz z regulaminem, dostępne są na www.superdekarz.pl.