Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

Historia dekarstwa

3808a277a5bef5823ca9c096123088d7Dekarstwo to jeden z najstarszych zawodów świata obok budowniczych, myśliwych, młynarzy, stolarzy i podkuwaczy koni. Tysiące lat temu ludzie mieli możliwości zamówienia dachu u firmy wykonawczej prosząc o nieprzeciekający nowy dach. Ludzie obserwując warunki atmosferyczne modyfikowali pokrycia dachowe zgodnie z dostępnymi materiałami. Konstruowano pierwsze prymitywne pokrycia dachowe odporne na wiatry, deszcze, mrozy i śniegi. W niektórych kulturach dachy definiowały dane społeczeństwo i były integralną częścią lokalnej kultury. Szacuje się, że pierwsze pokrycia dachowe człowiek po opuszczeniu jaskini wykonywał ze słomy, drewna, naturalnego kamienia jak łupek a także skór i odchodów zwierząt. 40 000 lat przed naszą erą na Syberii odnaleziono rysunki skalne przedstawiające domy z dachami pokrytymi skórą mamuta. Po przeprowadzeniu analiz i badań najprawdopodobniej był to Mamut Wełnisty z niezwykle ciepłą skórą tworzącą bardzo dobrą izolację cieplną.

100 lat Przed Naszą Erą Rzymianie wynaleźli pierwsze dachówki wypalane z gliny idealnie sprawdzające się w upalnym włoskim klimacie. Kolejnymi rzymskimi wynalazkami były blaszane elementy tworzące pierwowzór blachodachówki w 735 roku Naszej Ery . Następnie nowinkami technicznymi było krycie dachów strzechą wielowarstwową. Niestety nie znano wtedy impregnatów zatem pożary dachów i domów były dużym problemem tamtych czasów.

W 12 wieku wymyślone zostały drewniane gonty wykonywane przez cieśli i w fantazyjny sposób układane na dachach stromych, sprawdzające się w ciężkich warunkach górskich, roofing-history-btcharakteryzujących się dużym opadem śniegu.  W 1199 r. wieku Król Anglii Jan Lackland podjął decyzję o przełożeniu wszystkich dachów londyńskich krytych drewnem i strzechą na dachówkę glinianą. Swoją decyzję nazwał prawem do nowego dachu. Działania te miały zakończyć erę Londyńskich pożarów, które były zmorą miasta. Szacuje się ten okres na rozwój dekarstwa i branży materiałów dachowych.

schwabisch_gmund_aalen_museum_tiles1Od czasów Rzymian, którzy zapoczątkowali dekarstwo na świecie z pierwszych względnie zaawansowanych materiałów dachowych świat zmieniał się nie do poznania. Wraz z rozwojem techniki na  świecie nowe ulepszone materiały pokryciowe zaczęły pojawiać się na dachach. Zdefiniowany już zawód dekarza wymagał rozwoju i kształcenia się rzemieślników, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Ludzkość poczyniła postępy w technologii i inżynierii materiałowej. Sposoby krycia dachów przez lata ewaluowały, zmieniały się budynki, sposoby krycia, odprowadzania wody z dachu, uszczelniania powierzchni i doświetlania domów. W 15 wieku montowano pierwsze świetliki szklane w dachu i pierwsze okna dachowe . Odkryto iż, znana od lat smoła posłuży do stworzenia pap i gontów bitumicznych. Nowe materiały były nie tylko odporniejsze na uszkodzenia ale bardziej elastyczne i dawały możliwość krycia większych powierzchni a co za tym idzie budować większe budynki, które możemy podziwiać na całym świecie.

Wiek XVIII to początek badań i prac nad tworzywami sztucznymi wykorzystywanymi nie tylko na dachu, następnie materiałami syntetycznymi i dodatkowymi zabezpieczeniami powierzchni dachowych.

Dekarstwo przebyło długą drogę od skór mamuta po ultranowoczesne materiały do krycia dachów jednakże idea przez te wszystkie lata była taka sama: dach to element budowli zapewniający bezpieczeństwo, ciepło i intymność powierzchni na której mieszkamy. Ma chronić to co jest dla Nas ważne i to co pod nim chowamy. Dostęp do technologii w dzisiejszych czasach pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dzisiejsze dekarstwo zmierza w stronę energooszczędności i ekologii. Dach ma zarabiać na cały dom poprzez zbieranie promieni słonecznych przez kolektory słoneczne. Przyszłość dekarstwa  wygląda bardzo ekscytująco a to jakie mamy możliwości będziemy mogli przeanalizować za kolejnych 200 lat.

 

 

 

 

Materiał opracowała:

Anna Deran

Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy

(na podstawie materiałów archiwalnych „Budownictwo na świecie na przestrzeni wieków”)