Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

OKNA DACHOWE VELUX- “Chajzer Buduje”

Filip Chajzer w projekcie swojego domu uwzględnił Okna połaciowe VELUX GLL.

 

 

Ten model okien jest bardzo wygodny w obsłudze. Zawias obrotowy umożliwia obrót skrzydła o 180°, dostępne w dwóch rodzajach otwierania: uchwyt otwierający na górze skrzydła zintegrowany z wydajną wentylacją z wymiennym filtrem lub klamka w dolnej części (typ B). Do okien z górnym systemem otwierania możliwość zainstalowania systemu elektrycznego VELUX INTEGRA®.Okna połaciowe VELUX GLL z linii Standard Plus mają dwukomorowe pakiety szybowe, wypełnione argonem o współczynniku przenikania ciepła Ug 0,6 W/(m2K). To przekłada się na bardzo dobrą izolacyjność termiczną całego okna Uw, która wynosi 1,1.

 

 

 

DANE TECHNICZNE

Dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowej : 15°- 90°

Konstrukcja: klejone warstwowo skrzydło i ościeżnica z drewna sosnowego z impregnowaną i pokrytą bezbarwnym lakierem akrylowym powierzchnią, niewymagającą konserwacji przez wiele lat użytkowania.

Współczynnik Lt: 74%

Współczynnik g : 0,55

Odporność na uderzenie: klasa 3, która chroni przed niezamierzonym otwarciem okna przy uderzeniu od zewnątrz

Gwarancja: 20 lat dla okien zamontowanych z zestawami izolacyjnymi BDX

 

Prace przy montażu okien znacznie ułatwiło zastosowanie zestawu VELUX BDX. Zanim zamontowano ościeżnice, w każdy otwór na okno wstawiono ramy izolacyjne. Po ich zamocowaniu na zewnątrz ułożono kołnierze paroprzepuszczalne dopasowane do rozmiarów każdego z osadzanych okien.

Ponieważ okna połaciowe były montowane w dachu krytym dachówką płaską, ważny był odpowiedni dobór kołnierza uszczelniającego. Wykorzystano najnowsze rozwiązanie – kołnierze VELUX EDZ ze zintegrowaną elastyczną gąbką uszczelniającą. Dopasowuje się ona do kształtu pokrycia dachowego. Nie trzeba było więc jej docinać.

Okna połaciowe były zaplanowane na dość dużej wysokości. Dla wygody przyszłych mieszkańców są one sterowane elektronicznie – każde z nich zostało wyposażone w system sterowanie VELUX INTEGRA. Składa się on z trzech elementów: silnika KMG 100 z czujnikiem deszczu, sterownika KUX 110 i dotykowego panelu sterowania KLR 200. Silnik montuje się pod oblachowaniem i pozostaje on niewidoczny, gdy okno jest zamknięte. Umożliwia on uchylanie skrzydła na szerokość 20 cm i otwieranie klapy wentylacyjnej. Czujnik deszczu zamontowany na zewnętrznym oblachowaniu w razie opadów zamknie okno automatycznie. Sterownik wielofunkcyjny umożliwia podłączenie innych elektrycznych akcesoriów VELUX, takich jak markiza lub roleta. Dotykowy panel sterowania montuje się wewnątrz domu.