Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

Chajzer Buduje z Firmą Rockwool

Dla Filipa – tak samo jak dla każdego inwestora – ważne jest, aby dom nie tracił ciepła i zużywał jak najmniej energii. Ma być funkcjonalny, komfortowy i przyjazny dla zdrowia. By osiągnąć oczekiwany efekt, wykonanie każdego elementu takiego domu ma duże znaczenie. Dom odbiega od ogólnie przyjętego standardu domu energooszczędnego – ma rozbudowaną bryłę i wielopołaciowy dach o dużej powierzchni. Mimo tego Filip dołożył wszelkich starań, aby do jego wybudowania zostały użyte materiały pozwalające zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet do 50%, a tym samym zaoszczędzić na jego eksploatacji i zapewnić komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniach. Dotyczyło to nie tylko pomieszczeń na parterze, ale także na piętrze, które jest jednocześnie poddaszem. To przestrzeń, gdzie brak komfortu termicznego może być uciążliwy. Za ogrzanie niedostatecznie zaizolowanego poddasza zimą trzeba słono zapłacić, a latem nie da się odpocząć, gdy dach nagrzeje się do 70°C! Na szczęście są rozwiązania, dzięki którym można zapewnić komfort na poddaszu i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Potrzebny jest dobry projekt i właściwy dobór materiałów izolacyjnych.

Ocieplenie połaci dachu i ścian zewnętrznych

Aby móc zamieszkać pod dachem stromym, trzeba najpierw ocieplić jego połacie. Duży wybór produktów do wykończenia domów jednorodzinnych sprawia, że często powstaje dylemat, na które materiały ostatecznie się zdecydować. Chodzi o to, aby znaleźć rozwiązanie optymalne, czyli dobrą jakość w przystępnej cenie. Najlepiej byłoby więc porównać wszystkie parametry i świadomie wybrać produkt najlepszy pod każdym względem. Najlepiej izolować takim materiałem, który nie tylko ochroni przed nadmierną utratą ciepła, ale też będzie oferował dodatkowe korzyści, jak trwałość, niepalność czy dźwiękochłonność. Dobrze też, by można go było łatwo i szybko
montować. Wszystkie te warunki spełnia wełna skalna, materiał pochodzący w pełni z naturalnych surowców. Odpowiednia warstwa wełny skalnej chroni poddasze przed zimnem i zapewnia przyjemny chłód podczas upałów. Grubość standardowego ocieplenia, zapewniająca wymagany przepisami współczynnik przenikania ciepła U, wynosi około 25 cm, ale warto zainwestować w 35 cm, co bardziej się nam opłaci. Dlaczego? Zdolność do zapewnienia właściwego komfortu na poddaszu nie zależy tylko od współczynnika przewodzenia ciepła lambda na opakowaniu – liczy się grubość ocieplenia, a tym samym współczynnik U określony dla całej przegrody. Jeśli zastosujemy ocieplenie dachu o grubości 30-40 cm przy materiale o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, współczynnik U może spaść nawet do 0,11 W/(m2K). W domu Filipa zastosowano dwie warstwy o łącznej grubości 40 cm (każda miała 20 cm grubości). Ścianom zewnętrznym domów również stawia się wysokie wymagania. A to dlatego, by do minimum zredukować uciekające przez nie ciepło. Mniejsze znaczenie ma rodzaj materiału na warstwę
nośną ścian murowanych. Niemniej powinna ona spełniać swoją podstawową funkcję – przenosić obciążenia, więc może być tańsza, natomiast na pewno warto zainwestować w bardzo dobrą izolację termiczną. Filip Chajzer wybrał wełnę skalną ROCKWOOL.

 

Wełna skalna TOPROCK SUPER firmy ROCKWOOL

 

Wielkowymiarowe płyty ze skalnej wełny skalnej do izolacji termicznej, o wysokich parametrach izolacyjnych. Przeznaczone są do niepalnego ocieplania poddaszy i stropodachów wentylowanych, drewnianych stropów belkowych, sufitów podwieszanych czy ścian o konstrukcji szkieletowej.

 

 

DANE TECHNICZNE

Współczynnik przewodzenia ciepła: λD = 0,035 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1 (niepalna)
Zapotrzebowanie na 1 m2: około 9,8-10,7 szt.
Waga 1 sztuki: około 4,6 kg Najniższe zalecane pochylenie połaci: 25°
Najniższe dopuszczalne pochylenie połaci: 19°

 

Wełna skalna VENTI MAX VENTI MAX F firmy ROCKWOOL

Płyta wykonana ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL do izolacji termicznej. Stosowane jako niepalne ocieplenie ścian z elewacją z paneli (na przykład blacha, siding, deski), ścian z elewacją z kamienia, szkła, ścian o konstrukcji szkieletowej, ścian osłonowych, ścian trójwarstwowych, ścian działowych, trójwarstwowych ścian fundamentowych.

 

 

DANE TECHNICZNE

Współczynnik przewodzenia ciepła: λD = 0,034 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1 (niepalna)
Kod wyrobu: MW-EN 13162-T4-CS(10)0,5-WS – WL(P)-AW 0,95 -MU1 dla grubości 80-200 mm
Zapotrzebowanie na 1 m2: około 9,8-10,7 szt.
Waga 1 sztuki: około 4,6 kg
Najniższe zalecane pochylenie połaci: 25°
Najniższe dopuszczalne pochylenie połaci: 19°