Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Zrzeszenie Dekarzy

“Chajzer Buduje” z Firmą Blachy Pruszyński

Filip Chajzer od wielu miesięcy planował budowę własnego domu. W malowniczym miejscu pod Warszawą jego marzenie powoli nabiera realnych kształtów. W projekcie domu został wykorzystany System orynnowania NIAGARA firmy BLACHY PRUSZYŃSKI.

System rynien wykonanych z tytan cynku jest kompletnym systemem odwadniania, stosowanym wszędzie tam, gdzie zależy nam na klasycznym, eleganckim wyglądzie jak i ponadprzeciętnej trwałości. Tytan cynk to stop cynku z dodatkiem tytanu, miedzi i aluminium. Cechuje się doskonałymi parametrami, jeżeli chodzi o trwałość. Pod wpływem czynników atmosferycznych na początkowo błyszczącej powierzchni rynny tworzy się cienka matowa warstwa tlenku zwana potocznie patyną. Efekt matowienia jest całkowicie naturalny i pożądany ze względu na ochronę korozyjną rynien, których nie trzeba malować i dodatkowo zabezpieczać. Dodatek tytanu w stopie ma ogromy wpływ na zwiększenie trwałości na kwaśne deszcze. Trwałością ustępuje jedynie miedzi, lecz jest od niej znacznie tańszy.

GŁÓWNE ZALETY RYNIEN TYTAN CYNK:

  • trwałość ponad 80-120 lat w zależności od środowiska,
  • wytrzymałość mechaniczna,
  • brak korozji na krawędziach ciętych,
  • odporność na zarysowania i zadrapania powierzchni,
  • nie wymagają malowania,
  • materiał  nadaje się do recyklingu.

Zanim zamontowano rynny i rury spustowe wykonano z blachy cynkowo-tytanowej obróbki okapu – pas podrynnowy i nadrynnowy. Poszczególne pasy blachy zostały docięte na odpowiednią długość, zagięte i ze sobą skręcone. Następnie do deski czołowej zamocowano doczołowe haki rynnowe typu combi z wykonaniem spadku 2,5 mm na 1 m rynny w kierunku rury spustowej.

Po zamontowaniu haków rynnowych, docinane były na pożądaną długość rynny. Przed ich osadzeniem w hakach wycięto otwory na sztucery. Zostały również założone denka. Po dopasowaniu każde z nich wstępnie przylutowano do rynny w trzech miejscach, ustalając dokładne położenie. Przed nałożeniem cyny lutowniczej powierzchnie odtłuszczono za pomocą specjalnego płynu do lutowania miękkiego.

Tak przygotowane rynny zostały umieszczone w hakach. Do scalenia poszczególnych elementów rynien również zastosowano lutowanie miękkie z użyciem cyny o specjalnym składzie i optymalną temperaturą grota około 250°C.

Elementy przygotowano do lutowania, przycinając je tak, aby nachodziły na siebie z zakładem 2-3 cm. Szerokość szczeliny lutowniczej wynosiła mniej niż 0,5 mm. Tak jak w przypadku denka, rynna najpierw była odtłuszczana i lutowana w trzech, czterech punktach, a dopiero na koniec wykonano spoinę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Za pomocą wilgotnej szmatki usuwano pozostałości po płynie lutowniczym.